سفیران آمریکایی ؛ قهرمانان پوشالی

هرگونه دستگاه انتقال مفاهیم مانند جملات و شکلک ها و… رسانه گویند . یکسری رسانه های جامع تر مانند تصویر ، فیلم ، عکس ، موسیقی ، اخبار و… هم هستند که تعریف سواد رسانه ای برآنان دلالت میکند . امروزه سیستم نظم نوین جهانی  با ساخت کمپانی های ساخت انیمیشن و دستکاری اخبار ها و ترویج فساد و فحشا ، رسانه هارا در دست گرفته است که یکی از بزرگترین مباحث دشمن شناسی به شمار میرود…

در قرآن کریم از حضرت محمد (ص) و حضرت ابراهیم (ع) به عنوان اسوه و الگو و مقتدای بشر یاد شده است؛ چنان که می‌فرماید: «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه…» قطعاً برای شما در (اقتدا به) رسول خدا، سرمشقی نیکو است: برای آن کس که به خدا و روز بازپسین ایمان دارد و خدا را فراوان یاد می‌کند

رئیس سازمان ملی جوانان : رسانه مهم‌ترین ابزار برای انتقال فرهنگ و الگوسازی برای جوانان است.(۱)

الگوسازی یکی از مهم‌ترین موضوعات در تمام فرهنگ‌ها و جوامع است، اما در ادیان الهی و به ویژه اسلام تأکید خاصی روی این موضوع شده است. حضور پیامبران در جوامع بشری و ارائه الگو‌های رفتاری در برخورد با پدیده‌های محیط اجتماعی انسان‌ها خود نشان ضرورت الگوپذیری و الگوسازی است. کتب آسمانی نیز دقیقاً با همین هدف نازل شده است.

امروز در بسیاری از کشور‌ها به ویژه جوامع غربی، فرآیند الگوسازی براساس منافع صاحبان ثروت و قدرت شکل می‌گیرد و معیار‌های الگوپذیری نیز با توجه به تبلیغات گسترده بر مشهورسازی و چهره‌سازی افرادی است که هیچ ارزش افزوده‌ای برای جوانان از لحاظ تربیتی ندارند. شاخص‌هایی همچون زیبایی چهره و اندام و دارایی در این جوامع مهم‌ترین معیار‌های الگوسازی و به تعبیر غربی سلبریتی‌سازی هستند، اما اسلام نگاه متفاوتی در این زمینه دارد و تربیت معنوی مهم‌ترین اصل در این زمینه محسوب می‌شود. قرآن کریم به روشنی مصداق‌های انسان الگو را به ما نشان داده و با ترسیم سیره آنان پیروان ادیان الهی را از سردرگمی برای انتخاب الگو رها ساخته است .(منبع)

۱-دستمان پر است!

دستگاه های تبلیغاتی دنیا(رسانه) برای گمراه کردن انسان ها… از همه امکانات استفاده میکنند برای الگو سازی ، ملت ها هم دستشان خالی است و الگویی برای ارائه در مقابل آنها ندارند… ما “دستمان پر است”…امام حسن و امام حسین(علیه السلام) را گفته اند “سیدی شباب اهل جنته..” یعنی جوانی این ها باید به عنوان یک الگو همیشه در مقابل چشم های جوان های دنیا باشند…جوانی پیغمبر و امیرالمومنین (علیه السلام) هم همینجور است . (۲)

در فرهنگ -این دوستانی که مرتبط با مسئله‌ی فرهنگ هستند جدّاً توجّه کنند- ما مواجه هستیم با یک حمله‌ی همه‌جانبه؛ یک جبهه‌ی عظیمی از لحاظ فرهنگی دارند به ما تهاجم میکنند؛ این هم در خلال حرفهایشان هست، البتّه ما میدانستیم این حرف را، امّا حالا دیگر خودشان هم صریحاً میگویند که «غلبه‌ی بر جمهوری اسلامی و غلبه‌ی بر حاکمیّت اسلام، با جنگ نظامی و با تحریم اقتصادی موفّقیّت‌آمیز نیست، [بلکه] با کار فرهنگی و نفوذ فرهنگی موفّقیّت‌آمیز است؛ ذهنها را باید تغییر داد، روی مغزها باید کار کرد، هوسها را باید تحریک کرد»؛ این را الان صریح میگویند.(۳)

اسلام الگوی مستقلّ خودش را دارد. الگوی اسلامی برای نظام‌سازی و جامعه‌سازی به طور خلاصه یک الگویی است مرکّب از ایمان و علم و عدل؛ این سه عنصر اصلی است.(۴)

ابزارهای رسانه‌ای پیشرفته و فراگیر، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانونهای ضدّ معنویّت و ضدّ اخلاق نهاده است و هم‌اکنون تهاجم روزافزون دشمنان به دلهای پاک جوانان و نوجوانان و حتّی نونهالان با بهره‌گیری از این ابزارها را به چشم خود می‌بینیم. دستگاه‌های مسئول حکومتی دراین‌باره وظایفی سنگین بر عهده دارند که باید هوشمندانه و کاملاً مسئولانه صورت گیرد. و این البتّه به معنی رفع مسئولیّت از اشخاص و نهادهای غیرحکومتی نیست. در دوره‌ی پیش‌ِرو باید دراین‌باره‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدّت و میان‌مدّت جامعی تنظیم و اجرا شود؛ ان‌شاء‌الله.(۵)

این را هم عرض بکنم، مدل توسعه‌ را ما از غرب نمیگیریم؛ اوّلاً ما اسم این حرکت را پیشرفت میگذاریم، نه آن‌چنان ‌که آنها اسم‌گذاری میکنند «رشد و توسعه». مدل پیشرفت کشور را ما از غرب نمیگیریم. غربی‌ها خودشان به‌خاطر این روش و این مدل، خودشان را بدبخت کرده‌اند، مشکلات فراوانی برای خودشان درست کرده‌اند؛ زرق‌وبرق هست امّا باطن و درون، پوسیده و رو به فساد است؛ از آنها ما نمیگیریم.(۶)

لینک کوتاه : https://montaghem-info.ir/?p=5905

پی نوشت :

۱-( منبع )
۲-( مقام معظم رهبری ۱۳۸۳/۵/۱۷ )
۳-( گزیده‌ای از بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت۱۳۹۸/۰۵/۳۰ )
۴-( مقام معظم رهبری ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ )
۵-( مقام معظم رهبری ۱۳۹۷/۱۱/۲۲ )
۶-( مقام معظم رهبری ۱۳۹۷/۰۸/۱۲ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *