برداشت های غلط درباره حجاب اجباری

امروزه در فضای مجازی و فضای اینترنت شبهاتی پیرامون مسائل فقهی و اجتماعی توسط جریان معاندین و رسانه های غربی منتشر می شود که هدفشان تنها سست شدن اسلام و نظام اسلامی است، یکی از موضوعاتی که همواره مورد بحث قرار میگیرد مسئله حجاب است.

زنان در دین مبین اسلام وظیفه دارند بدن خود را از چشم نامحرمان بپوشاند که این عمل حجاب گفته می‌شود در واقع حجاب همان پوشش شرعی بانوان می باشد.

وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِ‌هِنَّ وَ يحْفَظْنَ فُرُ‌وجَهُنَّ وَ لَايبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْيضْرِبْنَ بِخُمُرِ‌هِنَّ عَلَیٰ جُيوبِهِنَّ وَ لَايبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ… وَ لَايضْرِ‌بْنَ بِأَرْ‌جُلِهِنَّ لِيعْلَمَ مَا يخْفِينَ مِن زِينَتِهِنَّ ﴿۳۱﴾نور

و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را [از هر نامحرمی‌] فرو بندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند، مگر آنچه كه طبعاً از آن پیداست. و باید روسری خود را بر گردن خویش [فرو] اندازند، و زیورهایشان را جز برای شوهرانشان یا پدرانشان … آشکار نکنند؛ و پاهای خود را [به‌گونه‌ای به زمین‌] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته می‌دارند معلوم گردد.

ما در اسلام حجاب اجباری نداریم بلکه حجاب الزامی داریم، در احکام فردی اجباری نیست و الزام برای احکام اجتماعی است مانند تفاوت حکم مستی در خانه با خیابان؛

برای مثال نماز مهم تر است یا حجاب؟

بله، نماز از مقام و جایگاه بسیار بالاتری نسبت به حجاب دارد ولی از این نظر که حجاب نه تنها جنبه فردی دارد و برای زنان و مردان واجب است، بلکه حجاب جنبه اجتماعی نیز دارد، دفاع حجاب در اسلام، دفاع از حق دموکراسی برای آن دسته از اکثریت افرادی است که اسلام را می خواهند، اکثریت مردم اسلام را می خواهند و حجاب جزئی از اسلام است.

انتخاب از دین جایز نیست، مثل اینکه بگوییم من این بخش از اسلام را قبول دارم و بقیه اش را قبول ندارم!

این مثال دقیقا مثل این می ماند که شما یک دانشجو هستید و چند دانشگاه برای تحصیل به شما پیشنهاد داده شده و شما از بین این چند دانشگاه، یک دانشگاه را جهت تحصیل در آن انتخاب میکنید، انتخاب شما مساوی است با قبول کردن تمام قوانین و مقررات آن دانشگاه و شما از آن به بعد نمیتوانید به قوانین آن دانشگاه اعتراض کنید یا بگویید که من این بخش از این قانون دانشگاه را قبول دارم و بخش دیگر را قبول ندارم؛ این اصلا منطقی نیست.

یا یک مثال دیگر اینکه یک نفر بگوید من اصلا چراغ قرمز را قبول ندارم. خب این فرد اساسا مورد اشتباه قرار گرفته است.

بد حجابی در ایران ناشی از بی دینی نیست. بلکه ناشی از سبک زندگی غربی است و نشانه آن حیا و عفت زنان است، نه ظاهر آنها؛ حجاب ملاک تام و قطعی برای دینداری نیست، بلکه یکی از نشانه های دینداری است که با بقیه نشانه ها کامل میشود.

حجاب تنها چادر نیست، ولی با این حال چادر در طی این سالها از حجاب بالاتر رفته و به یک هویت سیاسی-فرهنگی ارتقا یافته شده است.

چرا همواره شبکه های ماهواره ای و معاندین، سخت در تلاش هستند تا حجاب را زمین بزنند،آیا به غیر از فساد و فحشا کشیدن جامعه است؟

در فرهنگ غرب، برهنگی تمدن است در حالی که نمی دانند اگر اینطور باشد، پس حیوانات متمدن ترین هستند!

خشونت جنسی امروز در کشورهای غربی و غیر اسلامی پوشش زنان معنایی نداشته و بانوان و با شعار آزادی و زنان با هر لباسی قادر به داشت ما هستند که این برهنگی سبب افزایش باورنکردنی آمار خشونت و تجاوز جنسی در این کشورها شده است تجاوز جنسی در آمریکا ۹۸ ثانیه یک مرد آمریکایی مورد تجاوز قرار گرفته است.

آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا FRA در یک پ‍‍ژوهش جامع در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا نتایج قابل توجهی را در مورد خشونت علیه زنان در این کشورها منتشر کرد نتایج این مطالعه نشان می‌دهد یک سوم زنان اروپایی جهت خشونت آزار جنسی یا جسمی قرار گرفته اند.

البته دلیل همه خشونت و تجاوز آزادی جنسی در زنان به خاطر عدم پوشش لباس آنها نیست و عوامل دیگری از قبیل بی‌بندوباری و افسار گسیختگی مردان، آزاد بودن مصرف مشروبات الکلی، نبودن فرهنگ صحیح، احترام به حقوق زنان و نگاه به زن به دید یک کالا از این عوامل هستند.

ولی زمانی که زنان با جلوه ای خاص و بدون پوشش مقبول در اجتماع رفتار می کنند نتیجه ای جز تحریک مداوم مردان ندارد و باعث به افزایش آمار خشونت جنسی میشود.

(محسن مهدیان)

اشتراک‌گذاری

یک نفر مانده از این قوم که برمیگردد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *